top of page
 • Zdjęcie autoraprzewodnik Polina Wierzchowiec

Zapraszam na południe Kazachstanu do Ałmaty!

Zaktualizowano: 28 kwi 2023

Ałmaty – największe miasto i do 1997 stolica Kazachstanu, położone w południowo-wschodniej części kraju, na wysokości ok. 700 m n.p.m. u podnóża Zailijskiego Ałatau, w pobliżu granicy z Kirgistanem i Chinami.


10 ważnych faktów o Ałmaty:

 • Nazwa. W późnym średniowieczu istniał na tym terenie obóz koczowników tureckich i mongolskich - Almatu, odkryty później przez archeologów; 1854 - na jej miejscu położono umocnienia wojskowe Zailiyskoye, a następnie Vernoye; 1867-1921 - Wierny; od 1921 r. - po rosyjsku Alma-Ata, a po kazachsku Ałmaty; od 1993 roku władze Kazachstanu w języku rosyjskim i kazachskim nazywają miasto Ałmaty; w Rosji używa się nazwy Alma-Ata.

Symbol miasta Jabłko
 • Istnieje błędne przekonanie na temat pochodzenia nazwy rzekomo „ojciec jabłek” od kazachskich słów „alma” [ɑlˈmɑ] (jabłko) i „ata” [ɑˈtɑ] (dziadek) lub „ojciec” (podczas gdy „ ojciec jabłka "po kazachsku" alma atasy "), co pojawiło się jako próba wyjaśnienia etymologii imienia nadanego ówczesnemu Wiernemu 5 lutego 1921 r.

 • Powierzchnia 682 km² (dla porównania Szczecin ma 300,6 km²), Ludność ok. 2 mln (w Szczecinie 400 tys:).

 • Ałmaty posiada bardzo ciekawą architekturę od drewnianej Architeltury XIX wieku, po architekturę modernistyczną z czasów ZSSR (druga najładniejsza architektura po Moskwie na terenach ZSSR) oraz współczesne drapacze chmur.

 • Niedaleko miasta na wysokości 1691 m n.p.m. znajduje się kompleks sportowy Medeo (kaz. Медеу Спорт Кешені), który jest najwyżej położonym lodowiskiem na świecie. Obok znajduje się Chimbułak. Jest to największy ośrodek narciarski w Azji Środkowej. Znajduje się w górnej części doliny Medeu w paśmie górskim Zailiisky Alatau, na wysokości 2200 metrów nad poziomem morza.

 • Ałmaty znajdowało się na trasie Szlaku Jedwabnego.


„Jedwabny Szlak”, panel na elewacji hotelu „Ałmaty”.
 • W mieście działa nowoczesne metro (2011r.) z niezwykle udekorowanymi stacjami.

 • Wieża telewizyjna w Ałmaty – wieża radiowo-telewizyjna o wysokości 371,5 m. Wieża telewizyjna pozostaje najwyższa na świecie nad poziomem morza: 1452 metry.

 • Herb Alma-Aty stanowi podstawę w postaci okrągłej tarczy wschodniej, na pierwszym planie pantera śnieżna trzymająca w pysku gałąź z ośmioma kwiatami jabłoni, które uosabiają 8 dzielnic miasta. W tle zaśnieżony szczyt gór Zailiyskiy Alatau, na terenie których leży miasto. Tło całego herbu jest niebieskie - kolor flagi Republiki Kazachstanu. Na złotym tle kazachski ornament narodowy jest przedstawiony na czerwono wokół pierścienia, który przeplata się ze słowem „Ałmaty”.

 • 4 Parki Narodowe, unikalne rezerwaty przyrody powierzchnią 10 000 km². Wszystkie położone 1-1,5h jazdy od Ałmaty.


11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page