top of page
  • Zdjęcie autoraprzewodnik Polina Wierzchowiec

Dom Gagarina na Kosmodromie Bajkonur

Zaktualizowano: 28 kwi 2023

12 kwietnia 1961 roku odbył się pierwszy lot człowieka w Kosmos. Gdzie spędził noc Jurij Gagarin przed tym ważnym wydarzeniem?

 

Bajkonur (kaz.Байқоңыр, ros. Байконур) – założony w 1955 r. kosmodrom ulokowany na terenie południowego Kazachstanu. Miejsce startów statków kosmicznych. Kosmodrom Bajkonur jest najstarszym i największym tego typu obiektem na świecie.

 

Na terytorium Bajkonuru są to dwa małe domy niedaleko miejsca startu Gagarina obok muzeum kosmodromu. Kiedyś na kosmodromie zbudowano cztery identyczne domy, które służyły jako hotel dla czołowych projektantów, wielkich szefów i wyższych urzędników wojskowych, którzy przybyli w służbową podróż na kilka dni.


Dom Gagarina ma trzy pokoje. W największym pomieszczeniu, na zwykłych jak na owe czasy żelaznych pryczach z siatkami pancernymi, usiedli Gagarin i Titov. Przy każdym łóżku stoi stolik nocny typu szpitalno-hostelowego, pomalowany na biało - uważano, że jest to bardziej higieniczne, przykryte pluszowymi serwetkami. Najdalej od wejścia łóżko Gagarina przykryte jest zwykłym, żołnierskim kocem. Na środku stoi drewniany stół z pluszowym obrusem.


W drugim pokoju był oficer KGB, jak to możliwe bez niego? Był osobiście odpowiedzialny za bezpieczeństwo kosmonautów, choć nie jest jasne, co mogło się z nimi stać - z najbliższym mieszkaniem 40 km i trzema liniami ochrony kosmodromu. Najwyraźniej zalecił protokół.


Lekarze czuwali w trzecim pokoju. Dwóch lekarzy i jedno łóżko - jeden lekarz dyżuruje, drugi śpi. Dom posiada starą łazienkę i toaletę. Tak, nie świecą czystością i nie różnią się komfortem, ale bardzo dobrze, że władze kosmodromu nie kazały wszystkiego ulepszyć, pozostawiając zarówno zakrzywione kafelki na ścianach, jak i grubo wygięte rury i kanalizację w tym stan pół rozłamany, jak to było w tamtym czasie.


Po Gagarinie dom nie stał się od razu eksponatem muzeum; przed startem spędził tam noc Titov, teraz ze swoim zastępcą, a później z innymi kosmonautami.

Jeden z domów został na stałe przypisany do generalnego projektanta Korolewa - Siergiej Pawłowicz mieszkał w nim przez kilka miesięcy, przygotowując się do wystrzelenia kolejnego statku kosmicznego. Dwa z pozostałych trzech domów, niezbyt znane, choć prawdopodobnie osoby, które tam przebywały, zasłużyły na pamięć, zostały później zniszczone.


Trzeci dom przed wystrzeleniem Wostoka zajmowało dwóch generałów, którzy przejmowali „produkt” od Ministerstwa Obrony. To właśnie ten dom Korolów poprosił o zwolnienie na jeden dzień, aby kosmonauci spędzili tu noc przed startem. W 1961 roku na kosmodromie nie było dobrych dróg: podróż samochodem z hotelu na platformę startową trwała około 4 godzin, a Korolów zrozumiał, że takie posunięcie tuż przed startem poważnie zmęczy kosmonautów. Takak się złożyło, że Gagarin i jego dubler Titow spędzili noc przed startem w tym domu, który odtąd nazywano domem Gagarina. Nawiasem mówiąc, drugi z pozostałych domów, w którym mieszkał generalny projektant, nie jest również nazywany przez nikogo w Bajkonurze poza domem królowej.

Do tego miejsca można wybrać się na bardzo atrakcyjną wycieczkę:)


40 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page