top of page
  • Zdjęcie autoraprzewodnik Polina Wierzchowiec

Pomysł na niechciane pomniki

Zaktualizowano: 28 kwi 2023

Teraz konkretnie o bezpośrednich uczestnikach ustanowienia władzy radzieckiej w Semirechye (odbylo sie to wydarzenie 3 marca 1917 roku, w Ałmaty jest nawet ulica z ta data).

W Ałmaty jest park w którym zamieszczane właśnie pomniki z minionej epoki. Nie jest to centrum miasta, ale w naszym mieście jest szczególne miejsce, do którego przywożone są niepożądane postacie z kamienia i metalu - to niewielki skwer za kinem Sary-Arka przed Family Park (lub jak to nazywano Parkiem 50-lecia października lub na świecie „Pięćdziesiąt rubli”). Plac jest oczywiście uszlachetniony, wszystko jest czyste, zielone, a dziedzictwo sowieckie szanowane. A miejsce zostało wybrane najbardziej radzieckie - dzielnice z okresu Chruszczowa. I tu są dozwolone wszystkie spotkania komunistów (a to było jeszcze przed sprowadzeniem tutaj pomników).
Jakie pomniki zostały przeniesione?

- Najpierw oczywiście Władimir Iljicz Lenin, który przeniósł się tutaj z Placu Centralnego i zamiast którego znajduje się teraz pomnik Manshuka Mametovej i Aliya Moldagulovej. Ten Lenin jest w Alma-Acie od 1957 roku. Pomnik w Ałmaty jest dziełem artysty spacializujacego sie w pomnikach o tej tematyce - Jewgienija Vucheticha, autora wielu monumentalnych dzieł, w tym Matki Ojczyzny na Kurhan Mamajewa.


- Naprzeciwko ogromny, ale kamienny Michaił Kalinin (rosyjski rewolucjonista, radziecki mąż stanu i przywódca partii). Stał na placu przed stacją PKPAłmaty-2 (zastąpiony pomnikiem konnym Abylai-Khan). Pomnik Kalinina w Alma-Acie od 1972 roku.

Teraz konkretnie o bezpośrednich uczestnikach ustanowienia władzy radzieckiej w Semirechye (odbyło się to wydarzenie 3 marca 1917 roku, w Ałmaty jest nawet ulica z ta data).- Podziemny rewolucjonista, który mieszkał i pracował w mieście Verny. Pierwszym przewodniczącym Rady Miejskiej jest już Wierni Radzieccy, czyli powiedzmy pierwszy burmistrz okresu sowieckiego naszego miasta - Vinogradov Pavel Michailovich (1889-1932) - w latach 1918-1919 szef organizacji partyjnej miasta Verny (obecnie Alma-Ata). Aktywny organizator władzy radzieckiej w Semirechye. W Ałmaty pomnik od 1956 r.


- Kolejny bohater, którego imię jest nierozerwalnie związane z Semirechye i miastem Vernym (nynie Almaty) Michaił Wasiliewicz Frunze, który tu mieszkał i studiował, a później tu walczył.


- Bardzo mocny pomnik - dla Bojowników Rewolucji Październikowej, który stal na skrzyzowaniu ulic Taszkienskaja-Puszkinia od 1967 r. (Obecnie zastąpił go konny pomnik Raimbka). Podpis brzmi: "Do bojowników rewolucji październikowej. Twój nieśmiertelny wyczyn będzie żył wiecznie w sercach wdzięcznych potomków."


Reasumując, widać zmianę pomniki Lenina i działaczy ustanowienia władzy radzieckiej zamienione na pomniki Baryrow i Chanow. Ważne, ze pomniki nie zostały zburzone i znalazle swoje miejsce niech nawet i nie w centrum miasta.


ps. Pod pomnikiem Lenina w dawnym miejscu w 1989r przyjmowano mnie w pioniery, nie mogłam go nie odszukać!.

79 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page