top of page
  • Zdjęcie autoraprzewodnik Polina Wierzchowiec

Katedra Wniebowstąpienia Pańskiego w Ałmaty

Zaktualizowano: 28 kwi 2023

Katedra Wniebowstąpienia Pańskiego w Ałmaty to drewniana konstrukcja katedry, która nie ma sobie równych nie tylko w Kazachstanie, ale na całym świecie. Z drzewa świerkowego (świerk niebieski Tien Shan!) W latach 1904-1907. W Ałmaty, według projektu Pavla Gurde, architekt K. A. Borisoglebsky i inżynier A. P. Zenkov zbudowali wspaniały zabytek architektury - drewnianą katedrę, która nie ma sobie równych nie tylko w Kazachstanie, ale na całym świecie. Często jest nawet nazywany imieniem twórcy - Zenkowskiego.

 

Z wysokością 41,4 (do dzwonnicy pod kulą) lub ogólnie 54 m, jest to jeden z najwyższych drewnianych kościołów na świecie; próbka konstrukcji odpornej na trzęsienia ziemi.

 

Nawet niszczycielskie trzęsienie ziemi z 1911 roku, podczas którego zawaliła się ogromna liczba miejskich budynków, a ze wszystkich innych kościelnych dzwonnic spadły dzwony, nie miało mocy nad drewnianym kościołem o wysokości 56 m. Jeden z krzyży wieńczących kopuły stoi trochę krzywo - to jedyna rzecz, która przypomina o doświadczonym trzęsieniu ziemi.Lata radzieckie nie oszczędziły katedry, podobnie jak reszty budowli kościelnych: w 1927 r. Zakazano nabożeństw, w 1929 r. W budynku mieściło się muzeum. Próbując usunąć krzyże z katedry, jeden robotnik nie mógł się oprzeć i rozbił się na śmierć, dzięki czemu krzyże zdobiły szczyty katedry przez całą epokę socjalizmu. Ale dzwony nadal zostały usunięte, największy 250-funtowy Blagovest nie został jeszcze znaleziony.


W latach 30-tych pierwsza rozgłośnia radiowa w Kazachstanie została otwarta przy dzwonnicy Katedry Wniebowstąpienia Pańskiego. Później w katedrze mieściło się Kazgosmuseum, a zamiast magazynu użyto dzwonnicy. Katedra została po raz pierwszy odrestaurowana w 1976 r., Aw 1995 r. Wróciła w posiadanie Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Ściany katedry udekorowano freskami, dzwony powróciły do ​​dzwonnicy, która swoim dźwiękiem każdego ranka obwieszcza okolicę.


27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page