top of page
  • Zdjęcie autoraprzewodnik Polina Wierzchowiec

Gramzow - Muzeum Kolei Żelaznej w Gramzow

Dziś zapraszamy was do wizyty w miasteczku Gramzów, to aż tylko 50 km od Szczecina droga 11, prowadząca do Berlina. Jeździliście ja wiele razy, ale zapewnię nigdy tam nie zatrzymaliście.

Kilka ważnych informacji:


Muzeum jest czynne od pierwszej soboty w maju do ostatniej niedzieli w październiku.

Godziny otwarcia od wtorku do niedzieli od 10:00 - 17:00. Ostatnia możliwość wstępu do Muzeum o godzinie 16:30. Adres Am Bahnhof 3, 17291 Gramzow. Uwaga! Płatność jak w większości miejsc w Niemczech gotówką. Bilet wstępu: 12 Euro bilet rodzinny.


Tematyka muzeum jest historyczny rozwój kolei żelaznej, do zwiedzania jest poza różnymi pojazdami także wystawy budowli szyn, warsztaty zakładowe, urządzenia techniczne. Prezentowane tam pojazdy o normalnych śladach 1435mm i wąskich śladach 750 mm. Muzeum zapewnia przejażdżkę w historycznych pojazdach, jak również samodzielną jazdę drezyną.

Nasze wrażenia? bardzo ciekawe miejsce warte obejrzenia dla każdego miłośnika pociągów. Starannie zagospodarowany teren, ciekawe eksponaty, wyznaczona ścieżka kierunku zwiedzanie, informacje nie są po-polsku , ale wystarczy że są bardzo czytelne w języku niemieckim i angielskim. Można także zakupić gadżety z muzeum lub pocztówkę.

Mnie zaciekawił pewien mechanizm ustawiony na placu "Bell Sygnal System", skonstruowany pomiędzy 1864 a 1868 rokiem. System dźwiękowy służył do ​​przekazywania komunikatów dźwiękowych (sygnałami dźwiękowymi) dróżników kolejowych o nadjeżdżających pociągach. Sygnały są wyzwalane elektronicznie (przez otwarte przewody) i mogą być odtwarzane w różny sposób w zależności od kierunku pociągu.


Miłego zwiedzania, polecamy http://www.eisenbahnmuseumgramzow.de/


137 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page