top of page
spod_tynku_baner_www2.png

O czym jest projekt?

"Spod tynku. Historia miasta" to zadanie dofinansowane ze środków Sektora 3 oraz Miasta Szczecin przez Stowarzyszenie Pogodniak.

Celem zadania jest zachowanie od zapomnienia napisów na szczecińskich murach kamienic (niemieckich i polskich). Na dzień dzisiejszy napisy te nie są sklasyfikowane i nie podlegają żadnej ochronie. Chcemy pokazać część historii naszego miasta szerszemu kręgu odbiorców, zapraszając mieszkańców do poznania swojego miasta.

Po przeprowadzeniu identyfikacji miejsc, stworzymy mapę napisów w wersji elektronicznej.  Mapę można będzie otrzymać i wydrukować za darmo ze strony www garbatehistorie.pl. Na zakończenie planujemy stworzenie wirtualnego spaceru po zidentyfikowanych miejscach.

 

Powstała mapa może stanowić punkt wyjściowy w ochronie kultury naszego miasta, może to też być dobry sposób na promocje kolejnej ciekawej trasy turystycznej w Szczecinie.

Pomóż nam zidentyfikować miejsca w których widnieją stare napisy!

  • zdjęcie napisu

  • dokładny adres pod którym znajduje się napis

wysyłamy mailem polina.wierzchowiec@op.pl lub przez FB https://www.facebook.com/GarbateHistorie

Znasz jakiś niemiecki napis w swojej okolicy? A może wiąże się z nim jakaś ciekawa, np. rodzinna historia? Masz w  domowym albumie jakieś archiwalne zdjęcia, na których można znaleźć tego typu zasób? Albo znasz osobę, którą warto byłoby zaangażować do taką inicjatywy? Zapraszamy do współpracy: pomóż nam opracować mapę i ocalić ulotną wiedzę o niemieckich śladach wciąż obecnych w Szczecinie.

 

Zachowaj z nami kawałek historii naszego miasta!

Napisy podzieliśmy na 4 kategorie zgodnie z dzielnicami w Szczecinie: Śródmieście, Zachód, Północ, Prawobrzeże. W każdym przestawimy znalezione przez nas napisy oraz uzupełnimy informacją historyczną.

Zapraszamy na blog !

Aktualna mapa tego co udało się już odnaleźć:  MAPA

LOGO

CLICK IT
bottom of page