top of page
  • Zdjęcie autoraprzewodnik Polina Wierzchowiec

Wakacje Sopot 1. Opera Leśna

Sopot to Opera Leśna!

Opera Leśna (niem.Die Waldoper) – leśny amfiteatr o powierzchni 4 ha otwarty w lipcu 1909 w Sopocie. Opera Leśna znajduje się na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w kompleksie leśnym Lasów Oliwskich. Obiekt charakteryzuje się przede wszystkim bardzo dobrą akustyką i atrakcyjną lokalizacją. Widownia opery mieści aktualnie 5047 widzów, przy złożonych przednich sektorach łączna liczba miejsc stojących oraz siedzących wynosi 5579.

Dziś Opera Leśna kojarzy się nam przeważnie z festiwali muzycznych, a jak to się zaczęło?

Pomysłodawcą budowy otwartej sceny w sopockim lesie był Paul Walther-Schäffer, kapelmistrz Teatru Miejskiego w Gdańsku przy Targu Węglowym. W 1909 roku, podczas jednego ze spacerów po leśnych wzgórzach otaczających Sopot, natrafił kilkaset metrów od Doliny Prątki na rozległą polanę otoczoną stromymi wzgórzami, charakteryzującą się doskonałą akustyką. W ten sposób po długich poszukiwaniach odnalazł wreszcie miejsce, które było idealne do realizacji jego upragnionego pomysłu– utworzenia sceny na wolnym powietrzu.

Od 1934 roku na scenie Opery Leśnej niepodzielnie królowały dzieła Wagnera. W latach 30. festiwale wagnerowskie osiągnęły maksymalną frekwencję. W 1936 roku roczna liczba widzów na wszystkich przedstawieniach przekroczyła 30 tys. osób. Nowy rozdział w historii Opery Leśnej rozpoczął się w 1961 roku wraz z pojawieniem się idei międzynarodowych festiwali piosenki. Pomysłodawcą imprezy był dyrektor Redakcji Muzyki Rozrywkowej Polskiego Radia, pianista i kompozytor Władysław Szpilman.

Międzynarodowy festiwal w Sopocie, stanowiący w realiach PRL-u prawdziwe „okno na świat”, od samego początku wywoływał ogromne zainteresowanie i emocje. Pierwsze festiwale wyróżniały się bardzo wysokim poziomem artystycznym. Kto nie zna gwiazd, które wystąpiły w Sopocie?

Zwiedzanie Opery Leśnej w Sopocie możliwe codziennie od 10:00 - 20:00. Warto sprawdzić czy tego dnia nie ma jakiegoś koncertu, wtedy dostęp jest ograniczony. Bilet normalny - 8 zł, Bilet ulgowy** - 5 zł. Można nabyć bilet rodzinny.

Oglądając ten obiekt w telewizji wydaje się on być sporo większy niż rzeczywiście jest:)

16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page