top of page
  • Zdjęcie autoraprzewodnik Polina Wierzchowiec

Wakacje Gdynia nieoczywista

Prawa miejskie Gdynia uzyskała 4 marca 1926. Impulsem do rozwoju miasta była budowa portu, który powstał w celu zapewnienia Polsce dostępu do morskich szlaków i bazy marynarki wojennej wobec niepewnej sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsk. Szybki napływ ludności i dynamiczny rozwój portu sprawiły, że w ciągu kilkunastu lat po nadaniu praw miejskich Gdynia ze wsi rybackiej przekształciła się w miasto zamieszkane blisko 130 tys. osób (1939). Co można zobaczyć w Gdyni w 1 dzień?

Kamienna Góra i punkt widokowy.


Kamienna Góra to wzniesienie w Gdyni o wysokości 52 m i zarazem centralny punkt dzielnicy o tej samej nazwie. Plusem niemożliwym do pominięcia jest to, że położona jest ona nad samym morzem i uważana jest za niezwykle prestiżową lokalizację. Ale tym, co najbardziej przyciąga tu turystów i mieszkańców jest przepiękny widok na port jachtowy i miasto. Od 2015 roku punkt widokowy jest bardziej dostępny dla wszystkich, uruchomiona specjalna kolejka wagonikowa (podróż w górę trwa ok 2-3 minut) a wjazd na górę jest całkowicie bezpłatny! Zobaczcie jakie piękny widok z tego punktu widokowego!

Na dół można zejść bardzo stromymi schodami w dół.


Gdynia śródmieście a szlak modernizmu


Gdynia ma jeden z najlepszych szlaków architektury modernistycznej w Polsce. Gdynia to unikalny miejski zespół zabudowy modernistycznej, w tym uznanym za Pomnik Historii Śródmieściem. Miasto budowane jako polskie marzenie, „okno na świat”, w ramach ambitnego planu gospodarczego, było jednocześnie polem do popisu dla młodych polskich architektów, urbanistów, dekoratorów i projektantów wnętrz. Modernistyczne Śródmieście Gdyni ukształtowało się w bardzo krótkim okresie dekady lat 30-tych, co dodatkowo wzmocniło symboliczny przekaz „białej architektury” i „słonecznego miasta”. W mieście wyrosły zarówno całe pierzeje kamienic o kształtach kubicznych, jak i pojawiły się bardziej rozpoznawalne sylwety brył opływowych, nasuwających skojarzenia z architekturą okrętową. Gdyński modernizm to także znakomite przykłady zabudowy industrialnej, portowej oraz mieszkalnej, w tym willowej. Zresztą zobaczcie kilka przykładów świetnej architektury!

Jeszcze kilka pomysłów na Gdynię. Na pewno warto porusz3ac się komunikacją miejską lub SKM, zapomnijcie o samochodach. Warto tez wypożyczyć hulajnogi:) W porcie znajdziecie kilka statków. Przy nabrzeżu cumują na stałe dwa statki: ORP Błyskawica oraz Dar Pomorza. Pierwszy z nich to okręt wojenny, weteran II wojny światowej. Drugi zaś to ponad stuletni, ogromny żaglowiec, a jego specyficzna nazwa pochodzi od faktu zakupienia go przed wojną ze składek mieszkańców Pomorza dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Oba pełnią rolę muzeów, choć w przypadku ORP Błyskawica zwiedzanie jest możliwe tylko w sezonie (od maja). Natomiast Dar Pomorza zaprasza niemal cały rok naprawdę warto wejść na pokład.

Plac Kaszubski

Pierwotnie Rynek Kaszubski, ciekawy plac w Centrum Gdyni. Ciekawe miejsce z historią. To tutaj znajduje się rzeźba dwojga starych ludzi, małżeństwa Jakuba i Elżbiety Schiebe - Jakub i Elżbieta, mieszkali oni w Gdyni w latach dwudziestych XX w. i byli kochającym się małżeństwem Kaszubów. Każdego dnia Elżbieta wypatrywała z okien swojego domu powracającego męża, który pracował jako rybak. Jakub był przykładem lokalnego patrioty – człowieka, który mimo wyjazdu do Ameryki, postanowił powrócić do Gdyni. Znajduje się tutaj także pomnik Pomnik Antoniego Abrahama, kaszubskiego działacza społecznego nazywany „królem Kaszubów”, pisarza ludowego, propagatora polskości Pomorza. Trafiliśmy na ciekawą wystawę opowiadającą o historii tego miejsca.

Jako ciekawostki przy placu znajdował się pierwszy gdyński ratusz.


Gdynia Orłowo - Klif Orłowski i molo

Klif Orłowski to najbardziej wysuniętym w morze punkcie Gdyni jest miejsce, które stało się naturalną wizytówką i atrakcją turystyczną miasta. Usytuowany tu wysoki klif jest najczęściej fotografowanym fragmentem Gdyni i urokliwym miejscem często odwiedzanym przez mieszkańców i przebywających tu turystów. Miejsce jest niezwykle urokliwe, warto go odwiedzić. Na wzgórzu znajduje się budynek starego sanatorium, który od lat stoi pusty. Zwiedzić można także molo, absolutnie bez opłat.

To tutaj na wzgórzu znajduje się zamknięty sanatorium, a w tej dzielnicy w 1920 roku mieszkał Stefan Żeromski:) Na wzgórzu znajdywał się także lokal znany z kultowych piosenek:

"U "Maxima" w Gdyni Znów Cię widział ktoś Sypał zielonymi Mahoniowy gość Boney M. zagrało Kelner zgiął się wpół Potem odjechało Złote BMW...

Miejsce warte odwiedzenia, na samym wzgórzu jest parking miejski polecamy skorzystać z niego.


19 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page