top of page
  • Zdjęcie autoraprzewodnik Polina Wierzchowiec

Trzygłów - miejscowość z imieniem pogańskiego Bożka

U nas wszystko dzieje się przez przypadek, a po raz kolejny stwierdzam że nie znamy naszego Pomorza Zachodniego. Wracając z Gryfic do Szczecina drogą 109, po 8 km skręcamy wprawo i trafiamy co ciekawej miejscowości TRYGŁÓW. Szkoda że o Pomorzu Zachodnim nie ma lekcji historii w ramach przedmiotu "Historia regionalna".


jest to jedyna miejscowość w Polsce, która w nazwie ma imię pogańskiego Bożka Trygława.

Początki wsi Trzygłów sięgają jeszcze czasów pogańskich. W okolicy zachowało się grodzisko z X wieku. Legenda głosi, że stała tu świątynia boga słowiańskiego - Trzygłowa. Zachowało się także potężne grodzisko.

Ten bożek z XII wieku cieszył się powszechnym i największym kultem. Miał nawet swoją świątynię w Szczecinie, jednak jedyną miejscowością, która nosi jego imię w nazwie jest właśnie ta nasza, w gminie Gryfice. Dzięki tej popularności wiemy na pewno, że wieś pochodzi z czasów wczesnego średniowiecza. Na jej terenie znajdował się gród zamkowy na bagnach.

Niewątpliwymi zabytkami wsi są:

  1. Neobarokoway Pałac z XIX/XX wieku

  2. Lapidarium przy skarpie jeziora z magiczną ścieżką drzew

  3. Kościół pw. Świętej Marii Magdaleny z 1855 roku

  4. Grodzisko z X wieku.

  5. Swoje boisko ma tam także drużyna piłkarska LZS "Błękitny" TRZYGŁÓW

  6. Warto wspomnieć że od 1979 roku przez 40 lat działała we wsi "Stacja Hodowli Roślin Trzygłow", a w srodku wsi postawiony został pomnik pracownikiem tej instytucji w pozostałościch parku z pomnikowymi dębami („Dęby Trzygława”).

Swoje losy z tą wsią związała rodzina von Thaddena , byli oni właścicielami majątku od 1813 roku aż do 1945. Ciekawe że lody tej rodziny związane są z tym miejscem od czasów napoleońskich, przez okres kiedy te tereny byli pruski, i aż do momentu wkroczenia Armii Czerwonej. Dla ciekawskich polecam książkę "Trzygłów Rudolf Thadden. która opowiada o losach tej rodziny na tym terenie.Zupełnie niezauważalny jest skręt na lapidarium odkrywa przed nami fantastyczna ścieżkę z drzew, przed oczyma sceny, tutaj byłoby dobre miejsce na sesje fotograficzną. Lapidarium znajduje się na terenie byłego cmentarza rodziny von Thadden i poświęcone jest mieszkańcom TRZYGŁOWA , pochowanym na miejscowych cmentarzach.


Dziś mieliśmy za mało czasu, ale na pewno tutaj wrócimy!


49 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page