top of page
  • Zdjęcie autoraprzewodnik Polina Wierzchowiec

Szczecin Spod tynku - Państwowy Urząd Repatriacji, Punkt nr. 2 ul. Jagiellońska 65 - SR/Turzyn/01/20

Zaktualizowano: 28 kwi 2023Państwowy Urząd Repatriacyjny, Punkt Etapowy nr 2 położony jest przy

ul. Jagiellońskiej 65 w Szczecinie oraz w przyległych do niego budynkach w górnej części ulicy ponownie otwarto 8 lipca 45 r.


Od końca lipca przyjął on ponad 10 tys. repatriantów ze strefy radzieckiej, których rozładowywano z wagonów kolejowych na pobliskim dworcu Szczecin Turzyn.


Natomiast od 14 października 1945 roku alianckie kolumny ciężarówek przywiozły tu z terenu brytyjskiej strefy okupacyjnej ponad 160 tys. osób. Od 28 listopada 1945 roku do punktu etapowego przybywali drogą kolejową również reemigranci.


PUR zapewniał wszystkim pożywienie i nocleg, organizował pomoc medyczną, pomagał osiedlić się w Szczecinie lub transportował ich w głąb kraju. Placówka była zradiofonizowana, posiadała ambulatorium lekarskie.

Państwowy Urząd Repatriacyjny w Szczecinie zakończył działalność w 1951 r., a efektem jego działalności było osiedlenie na terenie Pomorza ponad 730 tys. obywateli polskich i wysiedlenie ok. 530 tys. Niemców z terenu Pomorza.


Obecnie na budynku znajdują się 2 napisy, przy odrobinie szczęścia można ich odczytać nawet dziś, choć są coraz mniej czytelne.:

na fasadzie budynku: "Państwowy Urząd Repatriacji, Punkt nr. 2"

na fasadzie po prawej stronie nad wejściem na podwórko: "Punkt przyjęcia repatriantów z Zachodu Etap2".

W grudniu 2005 roku, budynek ten wraz z napisem został wpisany do rejestru zabytków i nastąpiła jego konserwacja tj. zabezpieczenie i utrwalenie wszystkich ocalałych fragmentów liter.

Ciekawostka! W Archiwum Państwowym w Szczecinie są zdigitalizowane księgi prowadzone przez Punkt Repatriacji.


Projekt jest Finansowane ze środków Miasta Szczecin, w ramach programu MikroDotacje2021.


26 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page