top of page
  • Zdjęcie autoraprzewodnik Polina Wierzchowiec

Stacja kolejowa "Ałmaty 2"

Zaktualizowano: 28 kwi 2023

Ten budynek musiałam wam pokazać !


"Ałmaty 2" to stacja kolejowa i stacja kolei kazachstańskich, zlokalizowana w mieście Ałma-Ata w Kazachstanie. Stacja „Alma-Ata-2” codziennie obsługuje: latem 3,5 - 4 tys. osób, zimą 2,5 - 3 tys. osób. W mieście Almaty na tym terenie znajdował się cmentarz, a aleja Abylai Khan nazywana była ulicą Starokladbischenskaya (pol. Starocmentarna). W 1921 r. Cmentarz został zniszczony przez potok błotny. Budowę stacji kolejowej stacji Ałmaty-2 rozpoczęto w 1936 r. Według standardowego projektu „Kharkovtransproekt”, związanego z tym obszarem przez architektów A.P. Galkina i M. Kudryavtseva. Budowę zakończono w 1939 roku.


Budynek jest zabytkiem architektury lat 30. XX wieku, wzniesiony w stylu klasycystycznym z wykorzystaniem elementów konstruktywistycznych.


Główne wejście do dworca kolejowego, usytuowane wzdłuż centralnej osi symetrycznej konstrukcji, zaakcentowane zostało monumentalnym portalem. Drzwi są zaakcentowane przez witraż nad nimi. Na fryzie, nad łukowym otworem okiennym, płaskorzeźba ze scenami pracy socjalistycznej. Fundament budynku to gruz, ściany są z cegły, otynkowane, a później licowane marmurowymi płytami. Elementy dekoracyjne są odlane z tynku i pokryte cienką warstwą brązu.

Reliefy życia socjalistycznego, elementy dekoracyjne wykonał czeski rzeźbiarz B. Vahek.Z czego wykonana jest stacja?

Obecnie jest to głównie ciężki marmur. Pomimo faktu, że został zainstalowany w latach dziewięćdziesiątych, architekci potrafili wpisać w wygląd budynku wiele geometrycznych kształtów typowych dla projektu z czasów ZSRR. Wiele wzorów przypomina klasyczne wzory kazachskie. Kapitele kolumn, płaskorzeźby, posągi i wzory na ryzalitach wykonane są z metalu w kolorze miedzi. Zaczęły tracić swój kształt z powodu nawarstwiania się farby nakładanej przez lata renowacji. Ciekawe, że sowiecki sierp i młot są nadal zachowane na wielu elementach wystroju.

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page