top of page
  • Zdjęcie autoraprzewodnik Polina Wierzchowiec

Kilka faktów i ciekawostek o Kazachstanie

Zaktualizowano: 28 kwi 2023

1. Kazachstan zajmuje 9 miejsce na świeci wg zajmowanego terenu! Zmieści się na jego terytorium 5 największych państw Europejskich.

2. Kazachstan jest to państwo leżące częściowo w Europie i częściowo w Azji, ale drużyna piłkarska gra w lidze europejskiej.

3. Jest to największe państwo na świecie bez dostępu do morza.

4. Na wzgórzu Kok-Tobe jest najwyższa wieża telewizyjna na świecie licząc od poziomu morza. Wieża jest również jednym z najbardziej odpornych na trzęsienia ziemi budynków na świecie.


Góra Kok Tobe, Ałmaty, Kazachstan

5. Jezioro Bałchasz jest jednym z największych jezior na świecie. Jedna jego połowa zawiera wodę słoną druga wodę słodką.

6. Jezioro Aralskie („Morze Aralskie”) – bezodpływowe, reliktowe, słone jezioro w Kazachstanie i Uzbekistanie, które de facto zanikło na skutek ludzkiej działalności. W jego miejscu znajdują się obecnie cztery oddzielne zbiorniki. W latach 60. XX w. było to czwarte pod względem powierzchni jezioro na Ziemi.

7. Chociaż jest krajem śródlądowym nadal ma własną flotę.

8. Ze 110 elementów z tablicy Mendelejewa pierwiastków chemicznych, aż 99 wykryto na terytorium Kazachstanu.

9. W Kazachstanie znajduje się największy na świecie 420-metrowy komin Ekibastuz GRES-2, a także kosmodrom Bajkonur.

10. Stolica Kazachstanu w 2020 roku zmienia po raz kolejny swoja nazwę.

11. Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew zbudował stolicę od podstaw, w miasteczku robotniczym Akmoła (obecnie Astana). Miało to kosztować 20 mld dolarów, jednak do dziś wydano kilka razy więcej. Stolica została przeniesiona w 1997 roku.Almaty Arena - pałac lodowy w Ałmaty

12. Mieszcząca się w Nursutanie Piramida Zgody i Pokoju projektu Brytyjczyka Normana Fostera powstała w rekordowym tempie 21 miesięcy.

13. Chan Szatyr był drugim projektem w Nursutanie zaprojektowanym przez brytyjskiego architekta Normana Fostera.

14. W Nursutanie znajduje się również największy meczet w Azji Centralnej.

15. W Ałmaty znajduje się najwyżej położone lodowisko na świecie - "Medeo".

16. Niezwykłe jezioro Kaindy leży w odległości 320 kilometrów od Ałmaty. Z wody o pięknym odcieniu zieleni i błękitu wystają liczne kikuty, niczym maszty zatopionych statków. Kiedyś na miejscu jeziora Kaindy znajdowała się kilkusetmetrowa dolina porośnięta świerkami, która została zalana podczas trzęsienia ziemi.

17. Warto również wspomnieć, że Kazachstan jest krajem bardzo niejednorodnym – w jego granicach mieszka ponad 150 narodowości i grup etnicznych, w tym również spora rzesza Polaków.

18. Na liście UNESCO znajduje się aż 5 obiektów z Kazachstanu.

19. Zróżnicowana architektura od drewnianej architektury z 19 wieku, po ciekawą architekturę z okresu ZSSR po nowoczesne budynki projektowane przez znanych Architektów.

20. Szlak Armii Andersa przechodził także przez Kazachstan.


13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page