top of page
  • Zdjęcie autoraprzewodnik Polina Wierzchowiec

Dzień przewodnika na Stadionie Miejski im. Floriana Krygiera w Szczecinie

Zaktualizowano: 27 kwi 2023


W dniu 25.02.2023 odbył się X Dzień Przewodnika Turystycznego w Szczecinie to jedno z większych tego typu wydarzeń w Polsce!. W tym dniu miałam zaszczyt poprowadzić moją grupę na wycieczkę na niedawno otwarty Stadion piłkarski im Floriana Krygera. Była to też okazja do zobaczenia miejsca dla osób, którzy nie są czynnymi kibicami, ale padło też pytanie na jakiej trybunie idąc na mecz będą się lepiej czuć. Mam nadzieje że wplatając historie i teraźniejszość udało mi się zachęcić ich do przyjścia na mecz. A zatem zabieram was na spacer po stadionie i bazie treningowej.

Najpierw kilka danych:

Stadion Miejski im Floriana Krygiera jest nową inwestycją miejską w Szczecinie, warto wspomnieć iż otwarcie stadionu odbyło się 1.10.2022 podczas meczu Pogoni Szczecin z Lechia Gdańsk, inauguracja wypadła fantastycznie, ponieważ nasza drużyna wygrała!
  • Pojemność stadionu: ponad 21 000 widzów

  • Nad trybunami rozpięto dach o powierzchni 22 503 m².

  • Koszt budowy: 364,4 mln zł

  • Projekt: PPIP / Dedeco

  • Adresul. Karłowicza 28, 71-899 Szczecin, Polska

  • Nowy stadion miejski mieszkańcy miasta nazywają Czarną Perłą. Kibice natomiast - pieszczotliwie Papricaną.

  • Jest to siódmy co do wielkości stadion w Polsce!

Ciekawostka, obiekt położony w naturalnej niecce w miejscu gdzie kiedyś istniała żwirownia, a później przed wojną powstał stadion. Stadion ten istniał w latach 1925-2019, wtedy w tym samym miejscu rozpoczęła się budowa nowego stadionu.

Stadion posiada bardzo dobre zaplecze piłkarskie dla prowadzenia treningów, jednym z budynków jest budynek Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży. Warto wspomnieć że wszystkie wizualizację z klubem i akademią zostały namalowane ręcznie. Jest tu wszystko co potrzeba małym sportowcom do rozwijania swojej pasji. To co ważne wraz ze zmianą wieku i doświadczenia dostają coraz więcej. :) Jest tutaj miejsce do pracy i do odpoczynku.Następnie podziwialiśmy sam stadion. Oficjalne wejście znajduje się od strony Twardowskiego, i właśnie tam w ramach wygranego projektu SBO ma stanąć pomnik Floriana Krygiera, trenera jednego z twórców Pogoni Szczecin. Stadion posiada jeszcze dwa wejścia od strony Karłowicza oraz Witkiewicza. Z jednej strony to pięciokondygnacyjna trybuna północna mieści strefę VIP, szatnie, siłownie i pomieszczenia z odnową biologiczną dla piłkarzy, biura klubu i zaplecza dla mediów a także centrum zarządzania obiektem podczas imprez masowych. Zresztą zobaczcie sami!Zwiedzanie stadionu było niesamowitą frajdą, dziękuje grupie bo bez waszego nastawienia nie było by tak dobra zabawą, ale warto podkreślić że warto wybrać się na stadionu na mecz i poczuć tą atmosferę! Zresztą zobaczcie sami!


fot. Paweł Wierzchowiec, Polina Wierzchowiec


148 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page