top of page
  • Zdjęcie autoraprzewodnik Polina Wierzchowiec

Dlaczego opuszczone wioski na Pomorzu Zachodnim?

Nie trzeba dobrze znać historii, aby wiedzieć że tereny te należały do Niemiec i były zamieszkiwane przez niemiecką ludność. Niektóre wioski były dość duże, po 2 Wojnie Światowej przestali istnieć, nie zostały zamieszkałe, a budynki stopniowo zostały rozebrane.


Ciekawym przykładem jest osada Gunice położonej ok. 3 km od Tanowa w Gminie Polce.

Gunice (niem. Günnitz) od XVI wieku były w posiadaniu pomorskiego rodu szlacheckiego Ramin. W pierwszej połowie XIX wieku wzniesiony został tu klasycystyczny pałac z czerwonej cegły otoczony parkiem (obecnie nie zachowany), który należał do bezrzeckiej linii rodu von Ramin. Raminowie mieszkali tam do zakończenia II Wojny Światowej. W powojennej osadzie mieszkało około 200 osób.

Aby dojechać na miejsce należy skręcić w Tanowie w ul. Gunicką zgodnie z drogowskazem na Węgornik i Świdwie, kontynuować cały czas prosto aż do mostku na Gunicy, a następnie jechać do momentu, kiedy ujrzymy aleję kasztanową, w okolicach której znajdują się ruiny dawnego pałacu. Najpiękniej jest tam wiosną jak kwitną kasztany i bez przed pozostałościami pałacyku. Zdjęcia z kwietnia 2021.

Prywatny, niewielki cmentarz rodowy założony został kilkaset metrów od pałacu, wśród drzew Puszczy Wkrzańskiej. Na cmentarzu znajduje się 5 pomników nagrobnych, które upamiętniają 8 osób z rodu von Ramin. Najstarszy z nich, pochodzący z 1844 roku, wykonany został z różowego sztucznego kamienia i ozdobiony w górnej części motywem roślinnym. Pozostałe cztery nagrobki to surowe, granitowe głazy. Jeden z nich (Paula von Ramin) ma wyrzeźbioną formę krzyża. Wszystkie pozostałe nagrobki pozbawione są symboliki chrześcijańskiej, co tłumaczy się tym, iż Raminowie należeli do masonerii.


Warto odszukać to miejsce!

124 wyświetlenia2 komentarze
bottom of page